Algoritmus

Jak najít práci snů? Zvolte kariéru v IT!

Už ve školce se nás ptali, čím chceme být, až vyrosteme. Vysněná povolání se lišila, někdo chtěl být astronautem, jiný popelářem. Málokomu ale dětské nadšení pro danou profesi vydrželo, ať už došlo v průběhu let k tomu, že pro nás daná práce přestala vypadat zajímavě, nebo nás dostihla ekonomická realita života, ve kterém je potřeba zaplatit účty. Přesto najít práci, která vás bude bavit, kde můžete něco dokázat, kde můžete rychle vyrůst a možná dokonce vyděláte balík, není nemožné. Mnoho zaměstnanců v informačních technologiích se shoduje, že jejich práce všechny tyto požadavky naplňuje.

Proč je kariéra v informačních technologiích tak přitažlivá?

V technologiích leží budoucnost a právě kreativní profesionálové v oblasti informačních technologií jsou těmi, kteří nás k ní dovedou. IT je oblast plná inovací a inspirativních vizí, které se před našima očima mění v realitu. Zároveň se jedná o práci rozmanitou, takže je to zároveň zábava. Diplomy a certifikace nejsou zásadní, hlavní jsou opravdové schopnosti. To dělá obor velice perspektivním pro ty, kteří se rychle učí a rádi se zdokonalují. Vždyť například zakladatel rychle rostoucího startupu VIP Trust Ladislav Balon svoji firmu založil ve věku, kdy většina jeho vrstevníků teprve proplouvala studiem a s podnikáním v oboru začal již během střední školy.

Co znamená práce v informačních technologiích?

Mnoha lidem se při zmínce o informačních technologiích vybaví buď programátor, nebo pracovník uživatelské podpory, kterého si představují jako nespolečenského hocha v kraťasech a vytahaném tričku, který jim opraví počítač. Svět informačních technologií je ale mnohem širší a složitější, takže se nemusíte bát, že pokud se neřadíte ani do jedné z těchto dvou kategorií, automaticky platí, že práce v IT není pro vás.

Co tedy můžu dělat?

Pozic v IT je mnoho a každým dnem vznikají nové kompetence, které je potřeba obsadit odpovídajícími odborníky, ale jako ochutnávka šířky možností může sloužit následující seznam:
  • Administrátor
  • Business analytik
  • Datový analytik
  • Databázový specialista
  • Designer
  • Programátor
  • Projektový manažer
  • Tester
  • Uživatelská podpora

Zajištění provozu a správy informačního systému ve firmě

Administrátor se zabývá správou a provozem informačního systému ve firmě. Podílí se na nákupu a instalaci nového vybavení, zabývá se zaškolováním uživatelů, optimalizuje síť i síťové vybavení, kontroluje bezpečnost dat a do jeho kompetencí spadá i zálohování.

Co potřebuje uživatel a jak jeho požadavky přetavit do softwarového vývoje?

Business analytik sbírá požadavky interních nebo externích klientů a hledá spolu s vývojovým týmem způsoby, jak je nejlépe implementovat do vyvíjeného software. Podílí se na návrhu nových funkcionalit a překládá mezi jazykem uživatelů a jazykem programátorů.

Co můžeme vyčíst z dat?

Datový analytik se zabývá komplexním zpracováním velkých objemů dat, jejich sběrem a analýzou. Vyrábí podklady, které jsou základem rozhodování na mnoha úrovních firmy.

Jak a kde data uložit?

Databázový specialista se postará o to, aby bylo zvoleno správné hardwarové řešení databáze, navrhne její strukturu a stará se o bezproblémový chod databází, tak aby data byla vždy maximálně dostupná koncovým uživatelům. Hlídá i bezproblémové zálohování.

Jak to bude všechno vypadat?

Designer je kreativní práce, která dává věcem vizuální stránku. Pracuje s pokročilými grafickými programy a stará se o to, aby všechno dokonale vypadalo.

Samotná tvorba aplikací

Programátor zpracovává návrhy analytiků, programuje ve vybraném jazyce a také spravuje dokumentaci. Zabývá se opravami a úpravami programů a sám si svoje části kódu ověřuje jednotkovými testy. Může vyvíjet desktopové, webové nebo třeba mobilní aplikace.

Včas, v rozpočtu a v odpovídající kvalitě

Říkají vám tato hesla něco? Ano, odpovědností projektového manažera je zajistit přesně to, aby byl projekt hotový včas, nebyl překročen rozpočet a kvalita odpovídala požadavkům. Projektů se účastní od začátku, kdy teprve probíhá plánování až po implementaci.

Zajištění kvality

Tester ověřuje, zda software odpovídá specifikaci, je funkční, použitelný a zároveň bezpečný. Často se jedná o vstupní bránu do světa informačních technologií.

Pomoc, nefunguje mi počítač

I uživatelská podpora má svou nezastupitelnou funkci ve fungování informačních technologií napříč firmou. Dokáže pomoci uživatelům s jejich problémy s počítačem a poradí s řešením složitějších situací.

Chci pracovat v IT, co dál?

Pokud vás možnost práce v informačních technologiích zaujala, můžete si prohlédnout nabídky práce na pracovních portálech, nebo se podívat přímo na stránky jednotlivých firem. Například VIP Trust hledá kvalifikované odborníky průběžně na svých stránkách (https://viptrust.com/kariera).